Špeciálny pedagóg
Školský špeciálny pedagóg
Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Marta KRESTIANOVÁKonzultačné hodiny: utorky: 13.15 – 14.15 hod.
po dohode aj v inom termíneKontakt: marta.krestianova@gmail.com
Pracovná doba: 7.45 – 14.15 hod.Vážení rodičia a zákonní zástupcovia žiakov,
činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na tieto oblasti:
Práca so žiakmi
Ako školský špeciálny pedagóg primárne poskytujem individuálne špeciálno-pedagogické služby žiakom, ktorí sú zaradení do procesu integrácie. Patria sem žiaci s vývinovými poruchami učenia (najmä dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia), poruchami aktivity a pozornosti, ako aj žiaci s poruchami správania, zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiaci chorí a zdravotne oslabení. Súčasťou mojej práce je aj preventívno-intervenčná a depistážna činnosť, resp. vyhľadávanie a podpora žiakov, ktorí nie sú integrovaní, ale pre zvládnutie bežných školských nárokov potrebujú vynakladať neprimerané úsilie, ktoré napriek všetkým snahám nemusí priniesť požadované výsledky. V prípade potreby im spracovávam podklady pre prvotné diagnostické vyšetrenie v poradenskom zariadení.
Aktívne sa zúčastňujem zápisov žiakov do prvých ročníkov, v prípade potreby včasnému vyhľadávaniu žiakov s prípadnými edukačnými ťažkosťami.Vedenie školy a učitelia
V spolupráci s učiteľmi a vedením školy vystupujem predovšetkým ako konzultant, partner, či odborný poradca pri podpore a eliminovaní špeciálnych edukačných potrieb žiakov. Informujem o priebehu, postupoch a výsledkoch procesu integrácie. Spolupracujem pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov, konzultujem priebeh a výsledky nastaveného procesu integrácie, prípadne riešim aktuálne novovzniknuté problémy. Komplexnosť služieb zahŕňa aj intenzívna spolupráca s výchovným poradcom školy.
Spolupráca s rodičmi
Pre rodičov a zákonných zástupcov žiakov so špeciálnymi edukačnými potrebami poskytujem konzultačné služby. Vediem a spracovávam agendu integračného procesu žiaka.Centrum výchovného poradenstva a prevencie a ďalší odborníci
Pre optimálny priebeh integrácie spolupracujeme predovšetkým s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, ako aj s ďalšími poradenskými zariadeniami, medicínskymi odbormi, špeciálnymi pedagógmi a organizáciami, ktoré sa podieľajú na včasnej diagnostike a podpore žiakov.Pre kvalitný a profesionálny prístup v práci školského špeciálneho pedagóga aktívne vyhľadávam možnosti ďalšieho vzdelávania, študujem odbornú literatúru apod.
Milí rodičia, ak máte pocit, že Vaše dieťa nezvláda požiadavky školy, resp. vynaložené úsilie nezodpovedá výsledkom, neváhajte ma kontaktovať. Po odbornom diagnostickom vyšetrení a odporúčaní školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie budeme informovaní o silných a slabých stránkach dieťaťa, resp. či Vaše dieťa má alebo nemá špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, či jeho stav je možné eliminovať podpornými opatreniami, alebo je nutná integrácia a s tým spojené vytvorenie individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.
Integrácia – zaradenie znevýhodneného (hendikepovaného) žiaka do bežnej základnej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálnopedagogickom a psychologickom vyšetrení v daných poradenských zariadeniach.
„Škola nesmie byť miestom sĺz, bludiskom a drinou,
ale hrou, hostinou a rajom.“
J. A. Komenský
Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?Dyslexia – špecifická porucha čítania: pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
Dysgrafia – špecifická porucha písania: grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.
Dysortografia – špecifická porucha pravopisu: pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.
Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností: prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravo-ľavej orientácii.
Dyspraxia – špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov: dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností, je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.
ADD – porucha pozornosti. Deťom s poruchou ADD zvykneme hovoriť aj zasnené deti. Často nedokončia úlohu do konca, v myšlienkach zabehnú niekde inde, ako by mali. Keď píšu diktát, buď sa sústredia na krásne písmo, alebo na pravopis. Na obidve veci sa nevedia sústrediť.
ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou. Deti sú neposedné, pôsobia nevychovane alebo
rozmaznane.
Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?Oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga.
Na základe nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie Vám po dohodnutí konkrétneho termínu v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie zrealizujú psychologické a špeciálnopedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť.
Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia u dieťaťa. Odporučia Vám a škole, ako postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.